МОЖЕМ ЛИ ДА ИЗБЯГАМЕ ОТ АДА НА ДИСКОПАТИЯТА

Днез много хора страдат от това заболяване. Можем ли да се преборим със страданията без оперативна намеса?

Как се появява дисковата херния (дископатията)?


Дископатията в свързана с междупрешления хрущял. Болките се появяват най-често поради „износване” , което се развива с годините. Хрущялът се състои от пръстен от мускули и ядро от пихтиеподобно вещество. Когато обръчът от мускулни влакна загуби еластичността си или дори се скъса, ядрото може да нарастне. То излиза все повече от пространство между грабначните прешлени и един ден притиска някой нерв.

Как се стига до това износване?


То е цената, която всички плащаме за това, че ходим на два крака. Това увеличава натоварването на гръбначния стълб. При четирикраките тялото е разпределено равномерно. Освен това междупрешления хрущял изпълнява ролята на уплътнител между прешлените и олекотява напрежението върху тялото, участва в обмяната на веществата. Когато се пренатовари с резки движение, обмяната на веществата се нарушава.

Защо дисковата херния е придружена със силни нетърпими болки?

Междупрешления хрущял постоянно притиска нервите.

Дисковата херния в гръбначния стълб при връта по-ложа ли е в от тази в областта на пояса?

И в двата случая болките са доста силни. Разликата е в мястото което боли. Ако хрущялът е при връта той оказва натиск върху нервите разположени странично, или върху гръбначния мозък. Тогава болките тръгват от рамото и се разпростират по цялата ръка, водят до изтръпване на китката или слабост в пръстите. Ако е засегнат гръбначният мозък, пациентите усещат, че краката им умекват или ги побиват тръпки от шията надоло. Но гръбначният мозък свършва някъде при първите поясни прешлени. От там на доло дисковата херния обхваща само нервите. Това води до болка в краката.

Нощем болките са изтински ад. Операцията ли е единственото спасение?

В 60 на сто от случаите не се налага. Когато натоварването спре, хрущялът се прибира сам. Защото излязлата навън тъкан изпуска вода. Междупрешленият хрущял се свива и вече не оказва натиск върху нерва. Помагат и специално потбрани упражнения, внимателни масажи.

Колко дълго трябва да чака пострадалият преди да се подложи на операция?

Няколко фактора са определящи:
- Силата на болката
- Видът на синдромите – ако стигне до парализиране операцията е задължителна.
- Ако болките стават все по тежки и непоносими, изходът също е за операция.

Ако сме готови да изтърпим болките, колко време ще ни отнеме оздравяването без операция?

Две до шест седмици, зависи от мотивацията. Волята за оздравяване играе огромна роля. Хората с много работа и малко време се оправят по бързо, от тези които имат възможност да страдат до края на света.

Какво е за препоръчване срещу болките?


Една топла баня отпуска тялото. Но някои пациенти предпочитат ледено блокче на тила. Всеки трябва да останови за себеси чрез проба. Упражнение за отпускане като автогенен тренинг, масаж и други също облекчават страданието.

А обезболяващи средства?

Само когато пациентът не издържа без успокояващо. Всички лекарства имат странични ефекти. За това трябва максимално да се избягват.

Какво друго помага за оздравяването?

Изключително важно:
- Пазете вратните си прешлени!
- Движете ги плавно, не се обръщайте внезапно.
- Правете упражнения за гръбначния стълб под наблюдението на специалист.
- Ако сте с наднормено тегло, задължително се опитайте да отслабнете.


УПРАЖНЕНИЯ ЗА ПОДСИЛВАНЕ НА ГРЪБНАКА:


1. За силни мускули на врата

- Скръстете ръце свити в юмрък и ги отпуснете в скута си. После разтворете ръце с отворени длани диагонално нагоре. Вътрешната страна на ръката е с разперени пръсти и сочи напред. Задръжте малко тази поза, после отново свийте юмрюци и скръстете ръце в скута. Повторете упражнението осем пъти.
Важно:
Седнете изправени, не свивайте ръмене!
2. За стави
- Обхванете лактите си с ръце и ги вдигнете високо нат главата. Не я навеждайте. Повторете десет пъти.
3. За раменете
- Протегнете ръце напред далеч от тялото. Сплетете пръсти, въртете китки бавно навътре и навън. Повторете осем пъти.

0 коментара :

Публикуване на коментар